Famiflora grass seed 1kg to 50m² - SOS repair lawn - fast recovery bald spots
Product information "Famiflora grass seed 1kg to 50m² - SOS repair lawn - fast recovery bald spots"
- Suitable for a lawn up to 50 m²
- Restores bare spots quickly for an even lawn
- Sowing without digging over so easy and fast
- Germinates as early as 5°C for early use
- Can be sown year-round for flexibility
- Colorless coating for instant inblending
- Specially for 50m² so you don't over sow
Famiflora SOS repair lawn grass seed is specially developed for repairing and overseeding an existing lawn. 🌱
Due to the sophisticated composition in grass species, this mixture results in a lawn with an extra strong root system. Leading varieties were chosen that meet the usual EU standards. The seeds have been carefully checked for germination and purity.
What are the strengths of this grass seed?
✅ Recovers bald spots quickly
✅ Can already be sown from 5 °C
✅ Rapid emergence for less weed growth
✅ Extra robust root system
✅ Colorless coating protects the seeds and creates the ideal germination environment
✅ No digging: saves time and effort!
How should I sow my lawn?
- Mow the lawn.
- Remove all moss, weeds and other impurities from the areas to be treated.
- Loosen the subsoil and, where necessary, touch up uneven areas with soil.
- Sow evenly across both the width and length of the lawn.
- Rake in the seed very lightly.
- Press down with the roller.
- Then spray with plenty of water and keep the soil well moist until the grass emerges. The germination period is about 3 weeks (depending on sun, moisture and temperature).
How can I take care of my lawn?
- As soon as the grass is longer than 8 cm, you can mow it for the first time (set the lawnmower to the highest setting).
- Water regularly (daily in hot weather!).
- Fertilize your lawn after 4 to 6 weeks. Lime regularly with Famiflora lime pellets and Famiflora lawn fertilizer for optimal results.
It is best to keep leftover grass seeds cool and dark to prolong germination as much as possible.
👉 Have more questions about grass seed or want to know exactly how to sow grass?
🌱 Read our comprehensive grass seed guide!
More tips for a beautiful & green lawn? Then be sure to read these blogs!
- Sowing grass or installing sod in 5 steps
- 5 reasons why your lawn isn't growing well
- Overseeding in winter, a beautiful and weed-free lawn in spring
About Famiflora:
The best value for money for your garden and lawn can be found at Famiflora! All these products have been carefully selected for your garden pleasure.
Product specifications
| Germination & establishment: | Fast |
|---|---|
| Including fertilizer: | No |
| Recommended dosage: | Sowing: 300 g/10 m²- overseeding: 200 g/10 m² |
| Section: | Grass |
| Shadow resistance: | Average |
| Sier contents: | Average |
| Tread resistance/entry: | High |
| Type of lawn: | Recovery lawn (overseeding) |
| Yield in m² per pack: | 50 |
| Content in KG: | 1 |
| EAN: | 5401119000830 |
| Weight: | 1.1 kg |
| Contents: | 1 kg |
Reviews
Login
5 reviews
24 March 2026 11:33
Uitstekend
Prima herstelzaad.
21 February 2026 13:09
Uitstekend
prima onmiddelijk toegepast
28 January 2026 12:32
Uitstekend
IK HEB HET NOG NIET GEZAA
23 September 2025 10:58
Goed
Mooie grassoort en vogels bleven er dit keer van af.
3 September 2025 15:52
Uitstekend
Prima pridict