Famiflora grass seed 2kg up to 100m² - SOS repair lawn - fast recovery bald spots
Product information "Famiflora grass seed 2kg up to 100m² - SOS repair lawn - fast recovery bald spots"
- Suitable for a lawn up to 100m²
- Quickly restores bare patches for an even lawn
- No digging required – saves time and effort
- Sow from 5 °C for early results
- Colourless coating protects seeds and ensures optimal germination
- Extra-strong root system for lasting density
- Rapid emergence prevents further weed growth
- Suitable for 100m² for efficient repair
- Easy to use, even on existing lawns
Famiflora SOS repair lawn grass seed is specially developed for repairing and overseeding an existing lawn. 🌿
Due to the sophisticated composition in grass species, this mixture results in a lawn with an extra strong root system. Leading varieties were chosen that meet the usual EU standards. The seeds have been carefully checked for germination and purity.
What are the benefits of this grass seed?
✅ Quickly repairs bare patches
✅ Can be sown from 5 °C
✅ Rapid germination for reduced weed growth
✅ Extra-strong root system
✅ Colourless coating protects the seeds and creates the ideal germination environment
✅ No need to dig over: saves time and effort!
How should I sow my lawn?
- Mow the lawn.
- Remove all moss, weeds and other impurities from the areas to be treated.
- Loosen the surface and, where necessary, touch up uneven areas with soil.
- Sow evenly across both the width and length of the lawn.
- Rake in the seed very lightly.
- Press down with the roller.
- Then spray with plenty of water and keep the soil well moist until the grass emerges. The germination period is about 3 weeks (depending on sun, moisture and temperature).
How should I care for my lawn?
- As soon as the grass is longer than 8cm, you can mow it a first time (set the lawnmower to the highest position).
- Water regularly (in hot weather daily!).
- Fertilize your lawn after 4 to 6 weeks. Regularly liming with Famiflora lime pellets and Famiflora lawn fertilizer for optimal results.
Leftover grass seeds are best stored as cool and dark as possible to prolong germination as much as possible.
👉 Have more questions about grass seed or want to know exactly how to sow grass?
🌱 Read our comprehensive grass seed guide!
More tips for a beautiful & green lawn? Then be sure to read these blogs!
- Sowing grass or installing sod in 5 steps
- 5 reasons why your lawn isn't growing well
- Overseeding in winter, a beautiful and weed-free lawn in spring
About Famiflora:
You will find the best value for money for your garden and lawn at Famiflora! All these products have been carefully selected for your gardening pleasure.
Product specifications
| Germination & establishment: | Fast |
|---|---|
| Including fertilizer: | No |
| Recommended dosage: | Sowing: 300 g/10 m²- overseeding: 200 g/10 m² |
| Section: | Grass |
| Shadow resistance: | Average |
| Sier contents: | Average |
| Tread resistance/entry: | High |
| Type of lawn: | Recovery lawn (overseeding) |
| Yield in m² per pack: | 100 |
| Content in KG: | 2 |
| EAN: | 5401119000847 |
| Weight: | 2.1 kg |
| Contents: | 2 kg |
| Package dimensions: | 24L x 7.5W x 30H cm |
Reviews
Login
5 reviews
24 March 2026 11:33
Uitstekend
Prima herstelzaad.
21 February 2026 13:09
Uitstekend
prima onmiddelijk toegepast
28 January 2026 12:32
Uitstekend
IK HEB HET NOG NIET GEZAA
23 September 2025 10:58
Goed
Mooie grassoort en vogels bleven er dit keer van af.
3 September 2025 15:52
Uitstekend
Prima pridict