Viano Potassium-rich powder fertilizer for tuber, bulb and fruit crops - 25 kg
Based on Vinasse potash extract
Product information "Viano Potassium-rich powder fertilizer for tuber, bulb and fruit crops - 25 kg"
- Firm, tasty fruit
- Rich harvest
- Long storage
- 100% natural
- Powder form
- Content: 25 kg
- When you order more than 6 bags, we ship it on a pallet (+ 1 business day)!
Vinasse potassium is rich in potassium (potash), and therefore the ideal fertilizer for bulb, tuber and fruit crops! 🌱
What are the strengths of this plant food?
✅ Longer shelf life after harvest
✅ Potassium ensures firm, tasty fruits
✅ Rich harvest
✅ 100% natural product
Application period:
March-September
Dosage:
3-4 kg per 100 m²
Composition:
Single fertilizer rich in 100% natural potassium powder, made from sugar beet and sugar cane
More tips? Then be sure to read our blog "What fertilizer do my plants need?"
About Viano
At Viano, you'll find everything you need for a healthy garden. From fertilizers, potting soil and soil improvers to effective solutions for weed and pest control. What's more, all these products are produced in Belgium!
Product specifications
| Application: | Strawberries and berries, Flowers and bedding plants, Boxwood and ilex, Grapes and berries, Hedges, Herbs, Lavender, Mediterranean plants, Roses, Ornamental grasses, Yews and conifers, Tomatoes, Perennials, Fruiting vegetables |
|---|---|
| Composition: | Vinase extact 38% K2O |
| Form: | Powder |
| Function lawn fertiliser: | Simple fertiliser |
| Origin: | Organic |
| Product group: | Garden and border fertilizers, Vegetable and fruit fertilizers |
| Recommended dosage: | 100-150g/m² |
| Section: | Gardening |
| Suitable for garden section: | Kitchen garden, Ornamental garden |
| Yield in m² per pack: | 165 |
| Certified organic: | Yes |
| Content in KG: | 25 |
| EAN: | 5410750031240 |
| Manufacturer Code: | PFVIN25 |
| Weight: | 25 kg |
| Contents: | 25 kg |
| Package dimensions: | 46L x 15W x 68H cm |
Reviews
Login
2 reviews
14 May 2025 11:05
Goed
Kan eigenlijk nog geen oordeel geven. Nog maar net toegepast! Wel lovende kritieken.
11 January 2025 12:14
Uitstekend
Parfait parfait