Fertigreen fertilizer - kieserite - 25kg
with magnesium and sulfur
Product information "Fertigreen fertilizer - kieserite - 25kg"
- Source of magnesium
- Provides green color
- Airy soil
- Content: 25 kg
Kieserite is a natural source of magnesium for your garden! 🌿
Magnesium is very important for the photosynthesis of your plants. Are you suffering from yellow leaves? Magnesium deficiency may be the cause and then kieserite offers the solution! Kieserite is also a good addition for your lawn, so you get a deep green turf again!
What are the benefits of this product?
✅ Source of magnesium: ensures a healthy, green color
✅ Holds moisture better
✅ Provides a lighter, airy soil!
What is kieserite?
Kieserite is a magnesium-containing, fine crystalline or granular fertilizer and consists of 25% Mg.
Want to buy a large number of bags? Feel free to request a quote!
More tips? Then be sure to read our blog"What fertilizer do my plants need?"
Product specifications
| Application: | Hedges, Ornamental grasses, Yews and conifers, Perennials |
|---|---|
| Composition: | 25%MgO + 50% SO |
| Form: | Grain or Crumb |
| Origin: | Organic |
| Product group: | Lawn fertilizers, Garden and border fertilizers, Lime fertilizers |
| Recommended dosage: | 200 - 400 g/10m² |
| Section: | Gardening |
| Suitable for garden section: | Lawn, Kitchen garden, Ornamental garden |
| Yield in m² per pack: | 1250 |
| Certified organic: | Yes |
| Content in KG: | 25 |
| EAN: | 5425030359693 |
| Manufacturer Code: | 40505 |
| Weight: | 25 kg |
| Contents: | 25 kg |
| Package dimensions: | 46L x 15W x 68H cm |
Reviews
Login
8 reviews
22 March 2026 20:45
Uitstekend
Prima product, keurig verpakt en geleverd
21 March 2026 14:11
Uitstekend
Super, gevonden wat ik wou; goede prijs kwaliteit ; snelle levering ; alles naar wens !
16 March 2026 16:07
Uitstekend
super in mijn bio groententuin
27 July 2025 18:22
Uitstekend
Heel goede meststof voor planten en fruit. Veel vruchten en mooie groene bladeren.
1 July 2025 07:51
Uitstekend
Goede werking.
10 May 2025 13:10
Uitstekend
Uitstekend
10 April 2025 10:56
Uitstekend
Goed stevig verpakt en mooie uitstraling van de verpakking.
4 September 2024 17:25
Uitstekend
De planten zijn er dankbaar voor.