BSI Omni Insect Buxus - 20ml for 200m² - against caterpillars of the buxus moth
Fast-acting insecticide against boxwood caterpillars
Product information "BSI Omni Insect Buxus - 20ml for 200m² - against caterpillars of the buxus moth"
- Works quickly and effectively
- Stops voracious damage immediately
- Treat repeatedly
- Works not preventively but curatively
Fast-acting insecticide to control boxwood moth caterpillars on boxwood and ornamental plants. 🐛
This product works contact-wise so the caterpillars stop feeding immediately upon contact with the product and the feeding damage stops. It is important to check your boxwood plants every 3 to 4 days for the presence of boxwood caterpillars. Spot these? Then use the product repeatedly. This product has no preventive effect.
Application
Treat repeatedly in the presence of boxwood caterpillars. Spray with pressure sprayer until drip off.
Dose
10ml Omni Insect/10L water to treat 100m².
🙋Tipfrom Marcel: use in combination with a funnel trap with pheromone capsule to capture the boxwood moths and stop the reproductive cycle. Want to read more about boxwood moth control? Then be sure to read this blog!
About BSI:
BSI is a major player in the field of care and pest control products in numerous fields such as: insect and disease control, animal defense, fertilization, pet-care, pond and swimming pool.
Recognition Belgium: 1185 G/P

Protect the environment and public health
Use plant protection products and biocides safely. Read the label and product information before use.
Click here for more information on recommendations for thoughtful control.
Product specifications
| Approval number Belgium: | 1185G/P |
|---|---|
| Classification garden: | Insects & birds |
| Composition: | Deltamethrin 15 g / l |
| Contents in L: | 0,02 |
| Contents in ML: | 20 |
| Control and protection of...: | Chewing and sucking insects |
| Effect: | Systemic |
| Product group: | Diluent concentrate |
| Substance: | Liquid |
| Treatment: | Curing (curative) |
| Type of problem: | Boxwood Moth, Caterpillars |
| Usage location: | Outside |
| Yield in m² per pack: | 400 |
| EAN: | 5420046641763 |
| Weight: | 0.54 kg |
| Contents: | 0.02 l |
| Package dimensions: | 10L x 6W x 13.3H cm |
Good to know
| Signal word: | Warning |
|---|---|
| Warnings (H phrases): |
|
| Precautions (P phrases): |
|
Reviews
Login
1 - 10 of 24 reviews
12 May 2026 16:17
Uitstekend
Perfect resultaat.
11 May 2026 13:17
Uitstekend
Depuis l'usage de ce produit, mes buis ont ressuscité. Pourtant les dégâts des pyrales étaient déjà importants. Sans doute recommencer le traitement régulièrement...
10 May 2026 17:00
Uitstekend
nog niet gebruikt maar heb alle vertrouwen
5 May 2026 15:10
Uitstekend
Goed product motten blijven eruit goed zo
12 September 2025 12:30
Uitstekend
Uitstekend product
25 August 2025 08:39
Goed
Doet waarvoor we het gekocht hebben.
25 August 2025 08:27
Goed
Ik moet dit product nog uitproberen, de prijs is in ieder geval interessant
24 August 2025 13:36
Uitstekend
Uitstekende product
19 August 2025 15:31
Uitstekend
Tip top producct
16 August 2025 08:56
Goed
Zeer goed product!