Edialux Fatal Pasta AM bait - 150g - rat and mouse poison
Edialux
Art. nr. 201640654
-12%
Product information "Edialux Fatal Pasta AM bait - 150g - rat and mouse poison"
- Irresistible to rats and mice
- Lethal after 1 dose
The Edialux Fatal Pasta AM is an irresistible bait for mice and rats .
This super strong and doughy paste made from a powerful substance called Brodifacoum has an increased fat content making it irresistible to mice and rats. Death occurs only a few days after consumption of the mouse and rat poison, so bait vulnerability is ruled out.
This package contains 10x 15g of pasta cheese.
Dose:
ATTENTION: Always store the rat and mouse poison in a secured feeding box so that children and (domestic) animals do not come into contact with it. Also, never touch the poison with bare hands because your body odor will arouse suspicion from the pests.
Learn more about using rat and mouse poison with our 5 tips!
About Edialux:
Edialux is the brand for sustainable solutions to thorny home and garden problems. Whether you are bothered by pesky insects or rodents in your home, you need to get rid of green deposits on your garden furniture, or you see weeds sprouting up between your patio, Edialux has a solution for every problem!
Recognition Belgium: BE2017-0001Composition: Propamocarbe Hcl: 400%
This super strong and doughy paste made from a powerful substance called Brodifacoum has an increased fat content making it irresistible to mice and rats. Death occurs only a few days after consumption of the mouse and rat poison, so bait vulnerability is ruled out.
This package contains 10x 15g of pasta cheese.
Dose:
- Against mice: 1 block of paste per feeding site
- Against rats: 1-4 cubes of paste per feeding site
ATTENTION: Always store the rat and mouse poison in a secured feeding box so that children and (domestic) animals do not come into contact with it. Also, never touch the poison with bare hands because your body odor will arouse suspicion from the pests.
Learn more about using rat and mouse poison with our 5 tips!
About Edialux:
Edialux is the brand for sustainable solutions to thorny home and garden problems. Whether you are bothered by pesky insects or rodents in your home, you need to get rid of green deposits on your garden furniture, or you see weeds sprouting up between your patio, Edialux has a solution for every problem!
Recognition Belgium: BE2017-0001Composition: Propamocarbe Hcl: 400%

Protect the environment and public health
Use plant protection products and biocides safely. Read the label and product information before use.
Click here for more information on recommendations for thoughtful control.
Product specifications
| Approval number Belgium: | BE2017-0001 |
|---|---|
| Approval number G.H. Luxembourg: | G.H.Lux: 104/19/L-000 |
| Classification garden: | Pest control |
| Composition: | Propamocarb-HCl 400% |
| Content in grams: | 150 |
| Control and protection of...: | Gnawing pests (mice, rats and moles) |
| Effect: | Contact |
| Period of application: | April, Augustus, December, February, January, July, June, March, May, November, October, September |
| Product group: | Ready-made product, Pheromone and lure product |
| Recommended dosage: | Mice: 1 block of paste per feeding site, Rats: 1 - 4 cubes of paste per feeding site |
| Substance: | Included in bait box, Paste and gels |
| Treatment: | Curing (curative) |
| Type of problem: | Mice, Rats |
| Usage location: | Damp indoor areas (e.g. cellar, storeroom, garden shed) |
| Content in KG: | 0,15 |
| EAN: | 5412037065597 |
| Weight: | 0.22 kg |
| Contents: | 0.15 kg |
| Package dimensions: | 10.7L x 6.7W x 15.3H cm |
Good to know
| Signal word: | Warning |
|---|---|
| Warnings (H phrases): |
|
| Precautions (P phrases): |
|
Reviews
Login
1 review
18 October 2024 11:52
Goed
het werkt maar niet direkt