Edialux Difcor Garden Buxus - 25ml
Against branch death in boxwood (boxwood disease), both preventive and curative
Product information "Edialux Difcor Garden Buxus - 25ml"
- Systemic action
- fights branch and boxwood disease
- works preventively and healing
The disease control agent Difcor Garden Buxus combats branch dieback in buxus. The product works systemically which means that the product is absorbed into the plant's step stream. The spray works both preventively and healing.
Composition: 250g / l difenoconazole
Dosage: 1-5ml / 10 liters of water
Approval Belgium: 10135 G/B
Composition: Egg powder: 20%

Protect the environment and public health
Use plant protection products and biocides safely. Read the label and product information before use.
Click here for more information on recommendations for thoughtful control.
Product specifications
| Approval number Belgium: | 10135G/B |
|---|---|
| Classification garden: | Disease control and prevention |
| Composition: | Egg powder 20% |
| Contents in L: | 0,025 |
| Contents in ML: | 25 |
| Control and protection of...: | Fungi, Chewing and sucking insects, Diseases |
| Effect: | Systemic |
| Period of application: | April, Augustus, July, June, March, May, October, September |
| Product group: | Diluent concentrate |
| Recommended dosage: | 1-5 ml / 10 L water |
| Substance: | Liquid |
| Treatment: | Curing (curative), Preventing (preventive), Preventing (preventive) and curing (curative) |
| Type of problem: | Boxwood Moth, Fungi, Boxwood branch mortality |
| Usage location: | Outside |
| EAN: | 5412037064651 |
| Weight: | 0.07 kg |
| Contents: | 0.025 l |
| Package dimensions: | 9L x 5.1W x 12.5H cm |
Good to know
| Signal word: | Danger |
|---|---|
| Warnings (H phrases): |
|
| Precautions (P phrases): |
|
Reviews
Login
2 reviews
23 August 2025 17:38
Uitstekend
Ik heb het al 2 maal gespoten en er begint al duidelijk verschil te zien aan de buxushaag
8 March 2025 18:18
Goed
PARFAIT.