Thymus praecox 'Coccineus' - Creeping Thyme - pot 9x9 cm
Dutch name: creeping thyme
Product information "Thymus praecox 'Coccineus' - Creeping Thyme - pot 9x9 cm"
- Size of pot: 9x9 cm
- Eatable herb
- Flowering color: pink-purple
- Moderately hardy
- Wintergreen
- Aromatic
- Insect attractant
Creeping thyme is an aromatic herb whose leaves are used. It is delicious in casseroles, marinades & stews. During summer, purple-pink flowers appear en masse and are crowded by pollinators! Indispensable in your herb garden, but it can also serve as a ground cover in the border.
Plant characteristics:
- Edible: yes
- Aromatic: yes
- Hardy: yes
- Evergreen: yes
- Leaf color: dark green
- Leaf shape: small, elongated leaves
- Flowering time: June-July
- Flowering color: purple-pink flowers
- Height: 0.05 - 0.1 m (mature plants after 5-10 years)
- Diseases: good disease resistance, in too wet soil root rot can occur
- Family: Lamiaceae
- Dutch name: creeping thyme
Soil & location:
- Position: Full sun, semi shade, sheltered position facing south, west or east
- Soil: permeable, not too fertile, dry soil
- Application: herb garden, vegetable garden, border
Maintenance:
- Pruning: cut back annually in spring to maintain compact form
Planting density:
- Number per m²: 11 to 13 pieces
Product specifications
| Application / use plant: | Rock plant |
|---|---|
| Average number per m²: | 16 |
| Bloom Month: | June, July |
| Bloom color: | Red, Violet |
| Branches / bark: | Unknown - n/a |
| English plant name: | Creeping Red Thyme |
| Flower color - details: | Red, purple |
| Frost hardiness - details: | Very good (-29 till -23°c), usda zone 5 |
| Frost resistance: | Extrême winter hardiness |
| Fruit: | Unknown - n/a |
| Full grown plant height: | 5 cm |
| German plant name: | Garten-Thymian, Quendel, Rundblaettriger Thymian |
| Growth habit : | Ground cover |
| Humidity/Soil: | Dry soil |
| Humidity/Soil - details: | Dry |
| Latin plant family: | Lamiaceae |
| Leaf / Foliage: | Green, Evergreen |
| Leaf / foliage - details: | Evergreen, dark green |
| Location: | Full sun |
| Location - details: | Sun |
| Minimum growing height (in cm): | 5 |
| Plant characteristic: | Ground cover |
| Plant family: | Lip flower family |
| Planting distance: | 16 pieces per m² (25 cm apart) |
| Pruning period: | March |
| Synonym / Trade name: | Thymus 'Coccineus', Thymus Coccineus Group, Thymus drucei coccineus, Thymus serpyllum 'Coccineus', Thymus serpyllum var. coccineus, Thymus serpyllum var. coccineus 'Major' |
| Winter foliage: | Leaf-holding |
| maximal growth height (in cm): | 5 |
| type of crop: | Perennial plant |
| type of soil: | Dry soil, Normal soil, Sand soil |
| type of soil / ground - details: | Sandy |
| Package dimensions: | 10L x 11W x 24.25H cm |
Pictures of this plant
Reviews
Login
1 review
18 March 2026 12:49
Goed gevulde potjes. Zeer tevreden. Snel geleverd!
Het zijn mooie potjes met kruiptijm.
Ik twijfelde eerst om dit online te bestellen. Maar in ben zeer tevreden over de kwaliteit én snelle levering.