Buxus sempervirens - pot 9x9 cm - 10-15 cm - shrub
Dutch name: box tree, palm tree
Planten
Art. nr. 201811228
Product information "Buxus sempervirens - pot 9x9 cm - 10-15 cm - shrub"
- Pot size: 9x9 cm
- Height of plant: 10-15 cm
- Height of mature plant: 5-8 m (after 20-50 years)
- Dark green, glossy leaves
- Wintergreen & hardy
- Ideal for topiary
- Flowering color: inconspicuous yellow-green
- Flowering time: April-June
Boxwood sempervirens is an evergreen shrub, with bushy growth. This makes this plant perfect for topiary! This shrub is evergreen and therefore provides greenery in the garden during the dreary winter months.
Plant characteristics:
- Hardy: yes
- Evergreen: yes
- Leaf color: dark green, glossy, inverted egg-shaped leaves
- Height: 5 to 8 m (mature plant after 20 to 50 years)
- Flower color: inconspicuous yellow-green
- Flowering period: April-June
- Diseases: susceptible to fungal diseases (cylindrocladium buxicola and volutella buxi)
- Family: Buxaceae
- Dutch name: box tree, palm tree
Soil & location:
- Position: semi-shade, full sun
- Soil: any type of soil, as long as it is moist but well drained
- Application: solitary, as a tall or ground cover
Planting density:
- Number per m²: 5-7 pieces
Maintenance:
- Pruning: prune the hedge 2x a year if necessary to keep it in nice shape. Pruning can be done between April & October
Product specifications
| Application / use plant: | Block hedges, Hedge plant |
|---|---|
| Average number per m²: | 4 |
| Average number per running meter: | 6 |
| Bloom Month: | April, May |
| Bloom color: | Yellow, Green |
| Branches / bark: | Unknown - n/a |
| Dutch plant name: | Buksboompje, Buxus, Palmboompje |
| English plant name: | American Boxwood, Box, Common Box, Common Boxwood |
| Flower color - details: | Yellow-green |
| Frost hardiness - details: | Good (-23 to -18°c), usda zone 6 |
| Frost resistance: | Very good winter hardy |
| Fruit: | Unknown - n/a |
| Full grown plant height: | 40-200 cm - depending on the pruning method |
| Growth habit : | Rising |
| Growth habit - details: | Upright, all kinds of cuttings |
| Humidity/Soil: | Moist soil |
| Latin plant family: | Buxaceae |
| Leaf / Foliage: | Green, Evergreen |
| Leaf / foliage - details: | Evergreen, dark green |
| Location: | Dark shade, Shadow, Humid shade |
| Location - details: | Sun or shade |
| Minimum growing height (in cm): | 50 |
| Plant characteristic: | Toxic, Indigenous, Rabbit-proof |
| Plant family: | Palm tree family |
| Planting distance: | 3-4 pieces per m² (50-60 cm apart), 5-8 pieces per running meter (12-20 cm apart) |
| Pruning period: | May, August |
| Winter foliage: | Leaf-holding |
| maximal growth height (in cm): | 200 |
| type of crop: | Shrub |
| type of soil: | Clay soil (calcareous), Normal soil, Peaty soil (acidic), Sand soil |
| type of soil / ground - details: | Any type of soil |
| Package dimensions: | 10L x 11W x 24.25H cm |
Pictures of this plant
Reviews
Login
No reviews found. Share your insights with others.