Agastache 'Black Adder' - pot 9x9 cm (Licorice plant 'Purple flowering - Black Adder' (syn.))
Dropplant
Product information "Agastache 'Black Adder' - pot 9x9 cm (Licorice plant 'Purple flowering - Black Adder' (syn.))"
The Agastache Black adder resembles the Blue fortune variety but is more compact. It bears lilac-colored flowers, and has a strong anise fragrance
CULTIVATION TIPS:
The licorice plant prefers a place in the sun, and a soil that is not too wet.
It blooms from July to the end of September. And needs little maintenance
Product specifications
| Application / use plant: | Unknown - n/a |
|---|---|
| Average number per m²: | 8 |
| Bloom Month: | June, July, August, September |
| Bloom color: | Blue, Violet |
| Branches / bark: | Unknown - n/a |
| Flower color - details: | Purple blue |
| Frost hardiness - details: | Good (-23 to -18°c), usda zone 6 |
| Frost resistance: | Very good winter hardy |
| Fruit: | Unknown - n/a |
| Full grown plant height: | 80-100 cm |
| Growth habit : | Airy branched, Rising |
| Growth habit - details: | Rising |
| Humidity/Soil: | Dry soil |
| Latin plant family: | Lamiaceae |
| Leaf / Foliage: | Green |
| Leaf / foliage - details: | Deciduous, green, parfumed when touching |
| Location: | Halfshadow, Full sun |
| Location - details: | Sun till half-shade |
| Minimum growing height (in cm): | 75 |
| Plant characteristic: | Aromatic, Attracting butterflies and bees |
| Plant family: | Lip flower family |
| Planting distance: | 7-9 pieces per m² (33-38 cm apart) |
| Pruning period: | March |
| Synonym / Trade name: | Agastache 'Blackadder', Agastache foeniculum 'Black Adder', Agastache rugosa 'Black Adder' |
| Winter foliage: | Losing leaf |
| maximal growth height (in cm): | 100 |
| type of crop: | Perennial plant |
| type of soil: | Dry soil, Clay soil (calcareous), Normal soil |
| type of soil / ground - details: | Any good garden soil |
| Package dimensions: | 10L x 11W x 24.25H cm |
Pictures of this plant
Reviews
Login
2 reviews
9 May 2026 17:53
Matig
De planten waren gezond , zeer goed geworteld. Helaas was de hoogte, het groene gedeelte boven de grond, amper 3 cm hoog. En in deze tijd van het jaar is dit nu 50 cm. Er is dus totaal geen vergelijk met de foto want van een tak was absoluut nog lang geen sprake. Het is de 1ste maal dat ik bij hen teleurgesteld ben. Geert.
30 June 2025 11:26
Goed
Nog niet ontvangen , maar aan de foto te zien is de plant goed geknipt en gegroeid