RHP Horticulture Vermiculite Medium 0-4mm - 100L
Product information "RHP Horticulture Vermiculite Medium 0-4mm - 100L"
- Environmentally friendly and sterile growth substrate
- High moisture and air retention
- Wide use for cuttings and propagation
- Capillary properties stimulate root growth
- Suitable for both professional and hobby use
Vermiculite consists of a harmonica-shaped structure, which contains many air cells.Vermiculite is an environmentally friendly product and has a very good moisture retention capacity in addition to its large air capacity.
Applications :
Vermiculite is excellent for propagation.
Physical properties :
- Inorganic and sterile
- Free of pathogens, seeds, insects and nematodes
- Low volume weight
- Good capillary properties
- Great moisture retention capacity
Product specifications
| Composition: | Water retention |
|---|---|
| Contents in L: | 100 |
| Form: | Grain or Crumb |
| Product group: | Vermiculite |
| Productvariant: | Medium (0-4 mm) |
| Section: | Gardening, Soil improver |
| Soil pH: | Neutral |
| Suitable for garden section: | Kitchen garden |
| Suitable for plant: | Ornamental plants, Indoor plants, Kitchen garden |
| Type of potting soil: | Soil Improvers, Seed & Propagating soil |
| Type of soil conditioner/covering: | Vermiculite |
| Usage location: | Outside |
| type of soil: | Sand soil, Soil improver |
| EAN: | 8719326164656 |
| Weight: | 9 kg |
| Contents: | 100 l |
| Package dimensions: | 28L x 52W x 96H cm |
Reviews
Login
3 - 10 of 21 reviews
11 November 2024 21:00
Uitstekend
Prima product