Horticultural Vermiculite fine 0-2mm- 100L
Product information "Horticultural Vermiculite fine 0-2mm- 100L"
- Great moisture and air retention
- Inorganic, sterile and environmentally friendly
- Free of diseases and weed seeds
- Perfect for propagation and seeding
- Low volume weight, easy to handle
Applications :
Vermiculite is excellent for propagation.
Physical properties :
- Inorganic and sterile
- Free of pathogens, seeds, insects and nematodes
- Low volume weight
- Good capillary properties
- Great moisture retention capacity
Product specifications
| Composition: | Water retention |
|---|---|
| Contents in L: | 100 |
| Form: | Powder |
| Product group: | Vermiculite |
| Productvariant: | Fine (0-2 mm) |
| Section: | Gardening, Soil improver |
| Soil pH: | Neutral |
| Suitable for garden section: | Kitchen garden |
| Suitable for plant: | Ornamental plants, Indoor plants, Kitchen garden |
| Type of potting soil: | Soil Improvers, Seed & Propagating soil |
| Type of soil conditioner/covering: | Vermiculite |
| Usage location: | Outside |
| type of soil: | Sand soil, Soil improver |
| EAN: | 7438237272281 |
| Weight: | 10.5 kg |
| Contents: | 100 l |
| Package dimensions: | 53L x 28W x 94H cm |
Reviews
Login
1 - 10 of 21 reviews
25 March 2026 20:45
Uitstekend
Een topproduct dat waarmaakt wat het belooft.
10 March 2026 20:40
Uitstekend
Vermiculiet voor mijn zaaigrond!
7 March 2026 13:07
Uitstekend
Gaat in de verhoogde moestuinbak en in de zaaibak. Fijn spul
3 February 2026 16:29
Goed
Heb het nog niet gebruikt, maar ik ken het product. Ik werk hier graag mee.
28 January 2026 16:25
Uitstekend
Gebruik dit al meerdere jaren
3 November 2025 18:10
Uitstekend
Goede prijs-kwaliteit.
11 August 2025 10:53
Uitstekend
Fijn om het in bulk te kunnen kopen, drukt de prijs.
11 August 2025 09:20
Uitstekend
Goede kwaliteit!
9 May 2025 16:34
Uitstekend
Precies wat ik zoek, voor reptielen eieren
6 April 2025 20:33
Uitstekend
conforme à la présentation