Viano fertilizer for rhododendron, hydrangea & azalea - 4kg
Product information "Viano fertilizer for rhododendron, hydrangea & azalea - 4kg"
- Compound organic-mineral fertilizer NPK6-4-6+2mgo +1fe + humifirst
- specifically for acid-loving plants
- Hortensia, Rhododendron, Azalea, Skimmia, Calluna, Erica and other heather plants
Rhododendron, hydrangea and azalea - acid-loving plants fertilizer. Organic fertilizer for all acid-loving plants. The fertilizer ensures a sturdy and healthy plant that can withstand a beating. The leaves become greener and healthier again and the plant has rich flowering. Application period: March - October
Composition: Compound organic-mineral fertilizer NPK 6-4-6+2mgo +1fe + humifirst.
About Viano
At Viano you'll find everything you need for a healthy garden. From fertilizers, potting soil and soil improvers to effective solutions for weed and pest control. What's more, all these products are produced in Belgium!
Product specifications
| Application: | Hydrangea, Rhododendron and azalea |
|---|---|
| Composition: | NPK 6-4-6+2mgo +1fe + humifirst |
| Form: | Grain or Crumb |
| Nitrogen value (N): | 6 |
| Origin: | Organic + mineral |
| Period of operation: | 3 months |
| Phosphate value (P): | 4 |
| Potassium value (K): | 6 |
| Section: | Gardening |
| Suitable for garden section: | Ornamental garden |
| Yield in m² per pack: | 20 |
| Content in KG: | 4 |
| EAN: | 5410750076043 |
| Weight: | 4.1 kg |
| Contents: | 4 kg |
| Package dimensions: | 9.5L x 32W x 27.5H cm |
Reviews
Login