Viano fertilizer - hornmeal - 25 kg
Organic nitrogen 13%
Product information "Viano fertilizer - hornmeal - 25 kg"
- When ordering more than 6 bags, we ship this on a pallet (+ 1 business day)!
- content: 25kg
- suitable for organic cultivation
Viano hornmeal is a single nitrogen fertilizer that can be used in organic cultivation.
Contains slow-release organic nitrogen (6 to 12 months) for balanced growth. Contains a rich protein content of 80% to 85%. The organic components improve soil structure and promote fertility.
Viano hornmeal in powder form is easy to spread by hand or with the fertilizer spreader
Composition: Single fertilizer with 13.5% organically bound nitrogen (N) and 70% organic matter. Contains animal by-products cat. III
Dosage and application
- Vegetable garden: 70-110 g/m2
- Lawn and ornamental garden: 40-50 g/m2
- Compost: 3-7 kg/m3
About Viano
At Viano you'll find everything you need for a healthy garden. From fertilizers, potting soil and soil improvers to effective solutions for weed and pest control. What's more, all these products are produced in Belgium!
Product specifications
| Application: | Hedges, Yews and conifers, Universal, Fruiting vegetables |
|---|---|
| Composition: | Organic N : 13% |
| Form: | Powder |
| Function lawn fertiliser: | Simple fertiliser |
| Nitrogen value (N): | 13 |
| Origin: | Organic |
| Period of operation: | 8-10 months |
| Product group: | Garden and border fertilizers, Vegetable and fruit fertilizers, Animal fertilizers |
| Recommended dosage: | 100-150g/m² |
| Section: | Gardening |
| Suitable for garden section: | Lawn, Kitchen garden, Ornamental garden |
| Yield in m² per pack: | 165 |
| Certified organic: | Yes |
| Content in KG: | 25 |
| EAN: | 5410750051170 |
| Manufacturer Code: | PFHOO25 |
| Weight: | 25 kg |
| Contents: | 25 kg |
| Package dimensions: | 46L x 15W x 68H cm |
Reviews
Login