Viano fertilizer for strawberries & small fruit - 4 kg - for 100 m²
Product information "Viano fertilizer for strawberries & small fruit - 4 kg - for 100 m²"
- Composition: NPK 6-6-9(+3MgO)
Available packs:
- 750gr
- 1,5kg + 250gr
- 4kg
- 10kgComposition
: Compound organic-mineral fertilizer NPK(Mg) 6-6-9 (+3)
About Viano
At Viano you will find everything you need for a healthy garden. From fertilizers, potting soil and soil improvers to effective solutions for weed and pest control. What's more, all these products are produced in Belgium!
Product specifications
| Application: | Strawberries and berries, Grapes and berries |
|---|---|
| Composition: | NPK 6-5-9 + 3MgO |
| Form: | Grain or Crumb |
| Nitrogen value (N): | 6 |
| Origin: | Organic |
| Period of operation: | 2 months |
| Phosphate value (P): | 5 |
| Potassium value (K): | 9 |
| Product group: | Vegetable and fruit fertilizers |
| Recommended dosage: | 50-150 g/m² |
| Section: | Gardening |
| Suitable for garden section: | Kitchen garden |
| Yield in m² per pack: | 80 |
| Content in KG: | 4 |
| EAN: | 5410750078047 |
| Manufacturer Code: | TMKLE04 |
| Weight: | 4 kg |
| Contents: | 4 kg |
| Package dimensions: | 27.5L x 9.5W x 32H cm |
Reviews
Login
3 reviews
10 March 2026 11:14
Uitstekend
goede kwaliteit en prijs, organische meststof
10 March 2025 12:29
Uitstekend
Goed product
25 September 2024 09:54
Goed
good .al gebruikt in het tuin