Substral lawn fertilizer 10kg for 100m² - Triofert
Product information "Substral lawn fertilizer 10kg for 100m² - Triofert"
- Suitable for an area of 100m²
- A dense or dense lawn allows less moss
- Dose: 100g/m²
- Content: 10kg
With the new Substral Lawn Fertilizer All-in-One!
Substral Lawn Fertilizer All-in-One is an organic-mineral lawn fertilizer that ensures your lawn in top condition thanks to the application of a mix of essential nutrients.
A top formula that is also used by professionals on golf courses, for example.
The effect?
- The lawn is nourished for up to 3 months and this fertilizer also offers an indirect effect against moss and weeds.
- The resistance to drought is higher
- Thanks to the addition of magnesium and iron to the formula, you obtain a rapid greening of the lawn.
- Natural, dried algae rich in proteins contribute to a solid turf.
- The application of essential nutrients ensures a well-sealed turf.
- A dense or dense lawn allows less moss and weed growth.
With MiniCorn, an abolute asset of Substral lawn fertilizer is the MiniCorn grain quality.
These MiniCorn granules are even, convex and very small yet have a sufficient specific gravity that makes them easy, even to spread and fall well deep into the lawn.
In addition, MiniCorn technology ensures excellent surface coverage which ensures even lawn growth.
The mini-granulate is low dust, so pleasant to handle, both by machine and by hand, with no odor problems.
Dosage: 100 g per m²
Composition: Compound organic-mineral fertilizer NPK (MgO) 10-3-6 (3) with iron (Fe)
About Substral
Substral makes your plants grow and flourish in abundance, whether in the home, on the patio or in open ground. Substral has stood for quality for more than 60 years.
Product specifications
| Application: | Herbs |
|---|---|
| Composition: | NPK 10-3-6 + 3MgO + Fe |
| Form: | Grain or Crumb |
| Function lawn fertiliser: | Antimoss (indirect action), Extra deep green colour, After scarifying - restoring |
| Nitrogen value (N): | 10 |
| Origin: | Organic + mineral |
| Period of operation: | 3 months |
| Phosphate value (P): | 3 |
| Potassium value (K): | 6 |
| Product group: | Lawn fertilizers |
| Recommended dosage: | 100 g/m² |
| Section: | Gardening |
| Suitable for garden section: | Lawn |
| Yield in m² per pack: | 100 |
| Content in KG: | 10 |
| EAN: | 5411463104092 |
| Manufacturer Code: | TROF100N |
| Weight: | 10.35 kg |
| Contents: | 10 kg |
| Package dimensions: | 28L x 9W x 56H cm |
Good to know
| Signal word: | Not applicable |
|---|
Reviews
Login