Somers Parsnip Javelin F1 - Hybrid parsnip
Somers
Art. nr. 201728983
Product information "Somers Parsnip Javelin F1 - Hybrid parsnip"
Professional variety, distinguished by high productivity of beautiful parsnips without thick head. Root with flattened collar.
About Somers:
Somers seeks the best seeds at the best price for everyone; from novice gardeners to a gardener who pays attention to ecological impact and biodiversity.
About Somers:
Somers seeks the best seeds at the best price for everyone; from novice gardeners to a gardener who pays attention to ecological impact and biodiversity.
Product specifications
| Crop type: | Parsnips |
|---|---|
| Full grown plant height: | 40 cm |
| Harvest time: | August |
| Indication feral: | No |
| Indication insect attracting: | No |
| Indoor sowing period: | February |
| Manufacturer code: | 03183 |
| Plant group: | Carrots |
| Planting depth: | 3 cm |
| Plant life: | Annual |
| Section: | Vegetables |
| Seeding period: | March |
| Sowing period outdoors: | March |
| Type of seed: | Hybrid |
| Certified organic: | No |
| EAN: | 5410923006297 |
| Manufacturer Code: | 3183 |
| Contents: | 0.002 g |
| Package dimensions: | 7.5L x 0.5W x 15H cm |
Reviews
Login
No reviews found. Share your insights with others.