Somers Red Beet Pablo F1 - Hybrid beets with tuber
Somers
Art. nr. 201728925
Product information "Somers Red Beet Pablo F1 - Hybrid beets with tuber"
Smooth quality beet with a very good dark red internal color. Pablo possesses good shoot tolerance ±150 growing days.
About Somers:
Somers looks for the best seeds at the best price for everyone; from novice gardeners to a gardener who pays attention to ecological impact and biodiversity.
About Somers:
Somers looks for the best seeds at the best price for everyone; from novice gardeners to a gardener who pays attention to ecological impact and biodiversity.
Product specifications
| Crop type: | Beets with tuber |
|---|---|
| Full grown plant height: | 40 cm |
| Harvest time: | August |
| Indication feral: | No |
| Indication insect attracting: | No |
| Indoor sowing period: | February |
| Manufacturer code: | 00473 |
| Plant group: | Beets |
| Planting depth: | 3 cm |
| Plant life: | Annual |
| Section: | Vegetables |
| Seeding period: | March |
| Sowing period outdoors: | March |
| Type of seed: | Hybrid |
| Certified organic: | No |
| EAN: | 5410923006228 |
| Manufacturer Code: | 473 |
| Contents: | 0.002 g |
| Package dimensions: | 7.5L x 0.5W x 15H cm |
Reviews
Login
No reviews found. Share your insights with others.