Spinach wintergreen (Viroflex) 100grams
Horti Tops
Art. nr. 201723003
Product information "Spinach wintergreen (Viroflex) 100grams"
- Ook geschikt voor vroege teelt
- Kan ook jong worden gesneden
- Geschikt voor de vollegrond
- Inhoud: Blokdoos -M3- 100 gram
Spinach Viroflex. Sow from mid-August to late September in the garden, broadly or in rows, thinning slightly if necessary. Very fast growing variety, which should be cut before winter.
Product specifications
| Crop type: | Spinach |
|---|---|
| Harvest time: | March, April, May, October, November, December |
| Indoor sowing period: | January, February, March, April, May, June, July, August, September, October |
| Manufacturer code: | 13564 |
| Plant group: | Leafy vegetables, Spinach |
| Section: | Vegetables |
| Seeding period: | January, February, March, April, May, June, July, August, September, October |
| Sowing period outdoors: | August, September |
| EAN: | 8711117356400 |
| Manufacturer Code: | 13564 |
| Weight: | 0.1 kg |
| Contents: | 0.1 kg |
| Package dimensions: | 7.5L x 4.2W x 12.2H cm |
Reviews
Login
No reviews found. Share your insights with others.