Edialux Delete - 50ml for 1000m2 - against insects in the ornamental garden
Delete - spray dust - 50ml for 1000m² - against insects in the ornamental garden
Product information "Edialux Delete - 50ml for 1000m2 - against insects in the ornamental garden"
- Applicable in the ornamental garden
- Controls (buxus) caterpillars, aphids & beetles
- Contacting product
- Content: 50ml
- 20ml = treats 625 to 1000m²
- Activity from 14 to 21 days
- Successor to Edialux Insecticide 10ME
- Elication number: BEL 10986G/B
Edialux Delete insecticide provides rapid control of (boxwood) caterpillars, aphids and beetles!🐛
Delete insecticide is a contact-acting product. This means that the product starts working just a few minutes after contact with the insects. This stops crop damage immediately, even if the insects do not die until later. Moreover, it also protects the plant in the future by forming a repellent layer on the crop. This makes it no longer attractive for the insects to feed on this plant.
Delete insecticide is the successor to Edialux Insecticide 10 ME. Moreover, it works even more effectively than its predecessor, which will no longer be sold from August 2022.
For an even better effect, you can combine this product with a systematic product (such as For Insect). That way you can control those pesky boxwood caterpillars even better! This product is also absorbed into the plant's sap stream, protecting the plant from unwanted visitors for 3 to 4 weeks. Insects that eat the plant will die as a result.
Application period:
March - October
Dose:
5-8ml/10 L water to treat 100m²
How to treat:
Apply the product with a sprayer & moisten the plant until the insecticide drips off.
One treatment provides protection for 14 to 21 days.
About Edialux:
Edialux is the brand for long-lasting solutions to thorny home and garden problems. Whether you are bothered by annoying insects or rodents in your home, you need to get rid of green deposits on your garden furniture or you see weeds sprouting up between your terrace, Edialux has a solution for every problem!
Recognition Belgium: 10986 G/B
Use plant protection products and biocides safely. Read the label and product information before use.

Protect the environment and public health
Use plant protection products and biocides safely. Read the label and product information before use.
Click here to learn more about the recommendations for thoughtful control.
Product specifications
| Approval number Belgium: | 10986G/B |
|---|---|
| Classification garden: | Insects & birds |
| Composition: | Deltamethrin 15 g / l |
| Contents in L: | 0,05 |
| Contents in ML: | 50 |
| Control and protection of...: | Chewing and sucking insects |
| Effect: | Contact |
| Period of application: | April, Augustus, July, June, March, May, October, September |
| Product group: | Diluent concentrate |
| Productvariant: | Dilutable concentrate |
| Recommended dosage: | 5-8 ml / 10 L water / 100 m² |
| Substance: | Liquid |
| Treatment: | Curing (curative), Preventing (preventive), Preventing (preventive) and curing (curative) |
| Type of problem: | Beetles, Aphids, Caterpillars |
| EAN: | 5412037067881 |
| Weight: | 0.11 kg |
| Contents: | 0.05 l |
| Package dimensions: | 9.2L x 5W x 11.6H cm |
Good to know
| Signal word: | Warning |
|---|---|
| Warnings (H phrases): |
|
| Precautions (P phrases): |
|
Reviews
Login
6 reviews
15 April 2026 08:50
Uitstekend
Werkt goed
27 August 2025 12:14
Prima !!
Heb dit produkt gebruikt tegen cicaden (sprinkhanen) op rhododendrons. Na de behandeling geen cicaden meer te bespeuren.
30 July 2025 16:02
Uitstekend
Werkt goed tegen buxusmot
13 July 2025 15:34
Uitstekend
Goed en goed
20 October 2024 07:09
Uitstekend
Goede kwaliteit
7 August 2024 16:22
Uitstekend
Werkt prima!