Edialux Bio sect - Spray - 1L - against flying and crawling insects in and around the house
Bio sect 1L - Spray against flying and crawling insects in and around the house
Edialux
Art. nr. 201692687
-14%
BIO
Product information "Edialux Bio sect - Spray - 1L - against flying and crawling insects in and around the house"
- Ready to use
- Long after-effects
- No stains
- Quick death
A ready-to-use spray against all flying and crawling insects in and around the house.
Thanks to its efficient action, the insects are killed quickly and the spray has a long after action. Does not stain!
About Edialux:
Edialux is the brand for durable solutions to thorny home and garden problems. Whether you are bothered by pesky insects or rodents in your home, you need to get rid of green deposits on your garden furniture, or you see weeds sprouting up between your patio, Edialux has a solution for every problem!
Recognition Belgium: 7507BS Composition: Permethrin: 2%
Thanks to its efficient action, the insects are killed quickly and the spray has a long after action. Does not stain!
About Edialux:
Edialux is the brand for durable solutions to thorny home and garden problems. Whether you are bothered by pesky insects or rodents in your home, you need to get rid of green deposits on your garden furniture, or you see weeds sprouting up between your patio, Edialux has a solution for every problem!
Recognition Belgium: 7507BS Composition: Permethrin: 2%

Protect the environment and public health
Use pesticides and biocides safely. Read the label and product information before use.
Click here to learn more about the recommendations for thoughtful control.
Product specifications
| Approval number Belgium: | 7507B |
|---|---|
| Approval number G.H. Luxembourg: | G.-D. LUX.: 191/14/L-000 |
| Classification garden: | Insects & birds |
| Composition: | Permethrin 2% |
| Contents in L: | 1 |
| Contents in ML: | 1000 |
| Control and protection of...: | Flying insects |
| Period of application: | April, Augustus, December, February, January, July, June, March, May, November, October, September |
| Product group: | Sprays and aerosols, Ready-made product |
| Recommended dosage: | 50 - 100ml per m² |
| Substance: | Liquid |
| Type of problem: | Flies |
| Usage location: | Inside |
| Certified organic: | Yes |
| EAN: | 5412037053198 |
| Weight: | 1.09 kg |
| Contents: | 1 l |
| Package dimensions: | 10L x 7.5W x 28H cm |
Good to know
| Signal word: | Warning |
|---|---|
| Warnings (H phrases): |
|
| Precautions (P phrases): |
|
Reviews
Login
No reviews found. Share your insights with others.