DCM liquid fertilizer for vegetables & herbs - 2,5 L - bio
Product information "DCM liquid fertilizer for vegetables & herbs - 2,5 L - bio"
- Good harvest
- Optimal plant growth
- Organic product
- Plant-based formula
- Easy dosing
- Concentrated liquid fertilizer
- Content: 2.5L
DCM is turning 50 this year, and that calls for a celebration! Take advantage of numerous special offers and promotions!
Until 15/11/26 you have a chance to win one of 50 prizes every month
Read some more information HERE or upload your invoice directly to the DCM website
Spoil your vegetable garden with this DCM liquid fertilizer! 🧑🌾
Why choose this plant food?
✅ Ensures a good & healthy harvest
✅ Optimal plant growth
✅ Plant formula
✅ Healthy roots
✅ Organic plant food
✅ Easy fertilizing thanks to the dosage cap
Composition:
suspension of compound organic fertilizer NK 4-3 with bacteria and plant amino acids/peptides
Dose:
3-5 ml/L water
Application period:
March-October
More tips? Then be sure to read our blog"What fertilizer do my plants need?"
:
About the brand
De Ceuster Fertilizers (DCM) aims to optimally support every hobby gardener and professional gardener with quality, innovative and environmentally friendly solutions, and has more than 45 years of experience in developing, producing and selling organic and organic-mineral fertilizers.
Product specifications
| Application: | Strawberries and berries, Grapes and berries, Herbs |
|---|---|
| Composition: | NK 4-3 |
| Contents in L: | 2,5 |
| Form: | Liquid |
| Nitrogen value (N): | 4 |
| Origin: | Organic |
| Potassium value (K): | 3 |
| Product group: | Vegetable and fruit fertilizers |
| Recommended dosage: | 3 - 5ml/L irrigation water |
| Section: | Gardening |
| Suitable for garden section: | Kitchen garden |
| Certified organic: | Yes |
| EAN: | 5413448140675 |
| Weight: | 3.16 kg |
| Contents: | 2.5 l |
| Package dimensions: | 15L x 9.5W x 24H cm |
Good to know
| Signal word: | Not applicable |
|---|
Reviews
Login