DCM fertilizer for clematis & climbing plants 1,5kg - Bio
Product information "DCM fertilizer for clematis & climbing plants 1,5kg - Bio"
- Dose: 0.5 - 1 kg/10 m²
- Nourishes clematis and other climbing plants
DCM is turning 50 this year, and that calls for a celebration! Take advantage of numerous special offers and promotions!
Until 15/11/26 you have a chance to win one of 50 prizes every month
Read some more information HERE or upload your invoice directly to the DCM website
Fertilizer with ideal composition for feeding clematis and other climbing plants such as passiflora, honeysuckle, wisteria,... The high potassium content ensures strong plants and exuberant flowering with intense colors. Applicable in the organic garden.Composition: compound organic fertilizer NPK 6-5-10
About the brand
De Ceuster Fertilizers (DCM) aims to optimally support every hobby gardener and professional gardener with quality, innovative and environmentally friendly solutions, and has more than 45 years of experience in developing, producing and selling organic and organic-mineral fertilizers.
Product specifications
| Application: | Climbing Plants |
|---|---|
| Composition: | NPK 6-5-10 |
| Form: | Mini pellet |
| Nitrogen value (N): | 6 |
| Origin: | Organic |
| Phosphate value (P): | 5 |
| Potassium value (K): | 10 |
| Product group: | Garden and border fertilizers, Climbing plant fertilizers |
| Recommended dosage: | 0,5 - 1 kg/10m² |
| Section: | Gardening |
| Suitable for garden section: | Ornamental garden |
| Yield in m² per pack: | 30 |
| Certified organic: | Yes |
| Content in KG: | 1,5 |
| EAN: | 5413448133615 |
| Weight: | 1.6 kg |
| Contents: | 1.5 kg |
| Package dimensions: | 16L x 9.5W x 27.5H cm |
Good to know
| Signal word: | Not applicable |
|---|
Reviews
Login