DCM fertilizer for boxwood - 10kg - Bio
Product information "DCM fertilizer for boxwood - 10kg - Bio"
- For all buxus plants & lime-loving plants
- Green, healthy leaves
- Long action +100 days
- Biological
- Content: 10 kg
- For 125 m²
DCM is turning 50 this year, and that calls for a celebration! Take advantage of numerous special offers and promotions!
Until 15/11/26 you have a chance to win one of 50 prizes every month
Read some more information HERE or upload your invoice directly to the DCM website
This fertilizer is perfect for feeding your beautiful boxwood plants & lime-loving plants! 🌿
What are the strengths of this plant food?
✅ Suitable for boxwood plants & lime-loving plants
✅ With magnesium for fresh green, healthy leaves
✅ Long action of +100 days
✅ Organic
✅ Thanks to the unique minigran technology, the dust-free fertilizer pellets are very precise to dose, dissolve faster in the soil (instead of being sucked up by the mower) and ensure a better developed root system
Suitable for:
boxwood plants and lime-loving plants in pots or full soil
Composition:
compound organic-mineral fertilizer NPK (Ca-Mg) 6-3-6 (6-2)
Dose:
- Full ground
New planting: 30-40 g/plant or 60-120 g/m²
Existing plants: 40-50 g/plant or 80-150 g/m²
Single plants: Ø 50 cm: 30 g/plant Ø 60 cm: 40 g/plant
- Hedges
New planting: 50 g/running meter
Existing hedge: 50-75 g/running meter
- Pots
New planting: 4-6 g/l of potting soil or 10-20 g/plant
Single plants: Ø 30 cm: 20 g/plant Ø 50 cm: 30 g/plant Ø 60 cm: 40 g/plant
Tips on application:
- Full ground
Spread evenly
Work in superficially
Sprinkle in dry weather to accelerate action
- Pots
Mix the fertilizer with the potting soil before potting
When applied as a maintenance fertilizer, sprinkle on the pot and, if possible, work in lightly
Water to accelerate action
Application period:
March-October
More tips? Be sure to read our blog"What fertilizer do my plants need?"
:
About the brand
De Ceuster Fertilizers (DCM) aims to optimally support every hobby gardener and professional gardener with quality, innovative and environmentally friendly solutions, and has more than 45 years of experience in developing, producing and selling organic and organic-mineral fertilizers.
Product specifications
| Application: | Boxwood and ilex, Hedges |
|---|---|
| Composition: | NPK 6-3-6 + 6 Ca + 2MgO |
| Form: | Mini pellet |
| Nitrogen value (N): | 6 |
| Origin: | Organic + mineral |
| Period of operation: | 100 days |
| Phosphate value (P): | 3 |
| Potassium value (K): | 6 |
| Product group: | Shrub and hedge fertilizers, Lime fertilizers |
| Recommended dosage: | 0,6 - 1,5 kg/10m² |
| Section: | Gardening |
| Suitable for garden section: | Ornamental garden |
| Yield in m² per pack: | 125 |
| Certified organic: | Yes |
| Content in KG: | 10 |
| EAN: | 5413448024456 |
| Weight: | 10.08 kg |
| Contents: | 10 kg |
| Package dimensions: | 30L x 11W x 58H cm |
Good to know
| Signal word: | Not applicable |
|---|
Reviews
Login
1 - 10 of 18 reviews
23 March 2026 17:44
Uitstekend
We gebruiken dit product al jaren, zowel voor buxussen als laurieren. Zeer goed, net zoals alle DCM producten
22 March 2026 16:43
Uitstekend
Buxus staat er steviger bij dan de voorgaande jaren. Vier blokken van 1,5 m doen het goed
16 March 2026 10:51
Uitstekend
Beste voor je buxus
11 March 2026 11:29
Goed
Werkt prima
2 March 2026 08:27
Uitstekend
Geweldig product voor de buxussen
28 February 2026 12:25
Uitstekend
prima meststof voor een gezonde buxus
1 September 2025 09:14
Goed
Geeft goed resultaat
26 August 2025 11:03
Uitstekend
Goed product!
18 August 2025 16:07
Uitstekend
nog afwachten te vroeg...maar DCM altijd prima!
29 May 2025 13:07
Uitstekend
dit product voldoet aan alle verwachtingen, de buxus groeit fantastisch