Protect Garden Fastion Insect powder 400g
protect garden
Art. nr. 201660526
-27%
Product information "Protect Garden Fastion Insect powder 400g"
- Effective by contact action;Also against other crawling insects
Fastion Insect Powder is approved for outdoor control of ants, ant nests and crawling insects.
The powder has a strong contact effect , allowing ants to be controlled quickly and effectively.
About the brand
With the garden products from Protect Garden, the former Bayer Garden, you have everything you need to control insects, moss, weeds and slugs!
Approval Belgium: BE2017-0039-01-02
Use plant protection products and biocides safely. Read the label and product information before use.
The powder has a strong contact effect , allowing ants to be controlled quickly and effectively.
About the brand
With the garden products from Protect Garden, the former Bayer Garden, you have everything you need to control insects, moss, weeds and slugs!
Approval Belgium: BE2017-0039-01-02
Use plant protection products and biocides safely. Read the label and product information before use.

Protect the environment and public health
Use plant protection products and biocides safely. Read the label and product information before use.
Click here to learn more about the recommendations for thoughtful control.
Product specifications
| Approval number Belgium: | BE2017-0039-01-02 |
|---|---|
| Classification garden: | Insects & birds |
| Composition: | Deltamethrin 0.05 |
| Content in grams: | 400 |
| Control and protection of...: | Crawling insects |
| Effect: | Contact |
| Product group: | Ready-made product |
| Substance: | Powders |
| Treatment: | Curing (curative) |
| Type of problem: | Cockroaches, Ants, Woodlice, Silverfish |
| Usage location: | Outside |
| Content in KG: | 0,4 |
| EAN: | 3664715000884 |
| Weight: | 0.45 kg |
| Contents: | 0.4 kg |
| Dimensions: | 6.5L x 6.5W x 19.4H cm |
| Package dimensions: | 6.5L x 6.5W x 19.4H cm |
Reviews
Login
No reviews found. Share your insights with others.