Compo karate garden buxus concentrate - 250ml - against biting and sucking insects
Concentrate for buxus
Product information "Compo karate garden buxus concentrate - 250ml - against biting and sucking insects"
- The ideal product for boxwood caterpillar control
- Efficient at low dosage
- Fast action
Join the COMPO competition and win magnificent prices!
Valid from 01/03/2026 to 30/06/2026.
Click here for more information!
COMPO Karate Garden is a concentrated insecticide for targeted and efficient control of boxwood caterpillar. The formulation ensures rapid uptake by the plant, making the product rainfast after 2 hours. In addition, the product has an action for 2 weeks.Approval Belgium: 9848 G/BS Composition: Lambda-Cyhalothrin: 0.75%
About Compo
At COMPO you will find everything you need for beautiful and healthy plants without much effort. From potting soil, ground covers and fertilizers to lawn seeds and effective pesticides - always with a focus on organic solutions.

Protect the environment and public health
Use plant protection products and biocides safely. Before use, read the label and product information.
Click here to learn more about recommendations for thoughtful control.
Product specifications
| Approval number Belgium: | 9848G/B |
|---|---|
| Classification garden: | Insects & birds |
| Composition: | Lambda-cyhalothrin 0.75% |
| Contents in L: | 0,25 |
| Contents in ML: | 250 |
| Control and protection of...: | Chewing and sucking insects |
| Effect: | Contact |
| Period of application: | April, Augustus, December, February, January, July, June, March, May, November, October, September |
| Product group: | Diluent concentrate |
| Recommended dosage: | 5 ml / 1 L water / 10 m² (up to 100 m² per 10 L) |
| Substance: | Liquid |
| Treatment: | Curing (curative), Preventing (preventive), Preventing (preventive) and curing (curative) |
| Type of problem: | Boxwood Moth, Caterpillars |
| Usage location: | Outside |
| Yield in m² per pack: | 250 |
| EAN: | 5411196097401 |
| Weight: | 0.25 kg |
| Contents: | 0.25 l |
| Package dimensions: | 8.5L x 6W x 15.4H cm |
Good to know
| Signal word: | Warning |
|---|---|
| Warnings (H phrases): |
|
| Precautions (P phrases): |
|
Reviews
Login
1 review
6 May 2025 11:23
Uitstekend
Werkt goed!