Compo karate garden fruit & vegetable concentrate - 200ml - against biting and sucking insects
For vegetables, fruits and ornamental plants
Compo
Art. nr. 201656317
-15%
Product information "Compo karate garden fruit & vegetable concentrate - 200ml - against biting and sucking insects"
- Very broad spectrum of action
- Efficient at low dose
- Short waiting time before harvest
- Quick action
Join the COMPO competition and win magnificent prices!
Valid from 01/03/2026 to 30/06/2026.
Click here for more information!
COMPO Karate Garden is a concentrated insecticide against biting and sucking insects such as aphids, beetles, bugs, caterpillars, leek moth, vegetable flies, thrips and white fly on fruits and vegetables. The formulation ensures rapid uptake by the plant, making the product rainfast after 2 hours. In addition, the product has an action for 2 weeks. For fruits and vegetables, the waiting time before harvest is very short.Approval Belgium: 9848 G/BS Composition: Lambda-Cyhalothrin: 0.75%
About Compo
At COMPO you will find everything you need for beautiful and healthy plants without much effort. From potting soil, ground covers and fertilizers to lawn seeds and effective pesticides - always with a focus on organic solutions.

Protect the environment and public health
Use plant protection products and biocides safely. Before use, read the label and product information.
Click here to learn more about recommendations for thoughtful control.
Product specifications
| Approval number Belgium: | 9848G/B |
|---|---|
| Classification garden: | Insects & birds |
| Composition: | Lambda-cyhalothrin 0.75% |
| Contents in L: | 0,2 |
| Contents in ML: | 200 |
| Control and protection of...: | Flying insects, Chewing and sucking insects |
| Effect: | Contact |
| Period of application: | April, Augustus, December, February, January, July, June, March, May, November, October, September |
| Product group: | Diluent concentrate |
| Recommended dosage: | 10 ml / 10 L water / 100 m² |
| Substance: | Liquid |
| Treatment: | Curing (curative), Preventing (preventive), Preventing (preventive) and curing (curative) |
| Type of problem: | Beetles, Aphids, Preimot, Caterpillars, Thrips, Flies, Bugs, White flies |
| Usage location: | Outside |
| Yield in m² per pack: | 200 |
| EAN: | 5411196097456 |
| Weight: | 0.2 kg |
| Contents: | 0.2 l |
| Package dimensions: | 9L x 5W x 15H cm |
Good to know
| Signal word: | Warning |
|---|---|
| Warnings (H phrases): |
|
| Precautions (P phrases): |
|
Reviews
Login
No reviews found. Share your insights with others.