Edialux Vernotex Garden - 200ml - against spider mites, aphids and bugs on fruit trees and ornamental plants
against spider mites, aphids, scale insects, scale insects, mealy bugs and bugs on apple trees, pear trees and ornamental plants
Product information "Edialux Vernotex Garden - 200ml - against spider mites, aphids and bugs on fruit trees and ornamental plants"
- Ecological
- Wide action
- Impermeable oil
- Adjustable concentrate for 33L of water
This product was formerly known as Sun Spray by Edialux but has changed its name to Vernotex.
The ecological treatment against various insects such as spider mites, aphids, soft scales, mealy bugs and bugs on apple and pear trees and ornamental plants.
Product works by a contact action whichbrings an impenetrable oil onthe insects thus suffocating them. Can be used on leafy and deciduous plants.
About Edialux:
Edialux is the brand for durable solutions to thorny home and garden problems. Whether you suffer from annoying insects or rodents in your home, you need to rid your garden furniture of a layer of green deposits or you see weeds sprouting up between your patio, Edialux has a solution for every problem!

Approval Belgium: 9977 G/B
Composition: Paraffin oil (high sulph. index, IN): 850%
Protect the environment and public health!
This product has a Belgian approval number and its use is only permitted within the Belgian borders.
Use plant protection products and biocides safely. Read the label and product information before use.
Click here for more information on recommendations for thoughtful control.
Product specifications
| Approval number Belgium: | 9977 G/B |
|---|---|
| Classification garden: | Insects & birds |
| Composition: | Kerosene oil (high sulf.index, IN): 850% |
| Contents in L: | 0,2 |
| Contents in ML: | 200 |
| Control and protection of...: | Crawling insects, Flying insects, Chewing and sucking insects |
| Period of application: | December, February, January, March |
| Product group: | Sprays and aerosols, Ready-made product |
| Recommended dosage: | 60 - 100ml per 10 L of water - Spray until drip off |
| Substance: | Liquid |
| Type of problem: | Spider mites, Bugs |
| Usage location: | Outside |
| Certified organic: | Yes |
| EAN: | 5412037065351 |
| Manufacturer Code: | VER02 |
| Weight: | 0.25 kg |
| Contents: | 0.2 l |
| Package dimensions: | 10.5L x 7.3W x 15H cm |
Good to know
| Signal word: | Danger |
|---|---|
| Warnings (H phrases): |
|
| Precautions (P phrases): |
|
Reviews
Login
1 review
3 July 2025 10:04
Uitstekend
Top kwaliteit