Protect Garden Desect Plus - spray liquid - 50 ml - against boxwood moth
Product information "Protect Garden Desect Plus - spray liquid - 50 ml - against boxwood moth"
- Very fast results due to knock-down effect
Desect Plus from Bayer Garden is a targeted pest control specifically developed for the control of the buxus moth caterpillar or the dreaded oak processionary caterpillar. The product offers very fast results thanks to a knock-down effect, killing the caterpillars quickly. Desect Plus is easy to use by mixing it with water.
Application
You only need 0.5 to 1 ml of Desect per 1 liter of water. Spray the plant, especially the insects and caterpillars, with this. Use 50 to 100 ml of spray liquid per square meter. The best results are obtained with a sprayer or pressure sprayer.
A prepared solution can be kept for 2 weeks.
Preferably use when the sun is not shining, not on flowering plants or less than 1 meter from water.
Active substance: Deltamethrin
Approval Belgium: 9868G/B
Composition: 1,47% Deltamethrin

Protect the environment and public health
Use plant protection products and biocides safely. Read the label and product information before use.
Click here for more information on recommendations for thoughtful control.
Product specifications
| Approval number Belgium: | 9868G/B |
|---|---|
| Classification garden: | Insects & birds |
| Composition: | Deltamethrin 15 g / l |
| Contents in L: | 0,05 |
| Contents in ML: | 50 |
| Control and protection of...: | Chewing and sucking insects |
| Effect: | Contact |
| Product group: | Diluent concentrate |
| Recommended dosage: | 0.5 - 1 ml / 1 L of water / 10 m² |
| Substance: | Liquid |
| Treatment: | Curing (curative) |
| Type of problem: | Boxwood Moth, Oak Processionary Moth, Caterpillars |
| Usage location: | Outside |
| EAN: | 8712171018891 |
| Weight: | 0.1 kg |
| Contents: | 0.05 l |
| Dimensions: | 8.6L x 6.6W x 15.1H cm |
| Package dimensions: | 8.6L x 6.6W x 15.1H cm |
Good to know
| Signal word: | Warning |
|---|---|
| Warnings (H phrases): |
|
| Precautions (P phrases): |
|
Reviews
Login
1 review
10 August 2025 15:26
Uitstekend
Dik in orde, alles OK