Protecta Phytopast C Natura Lubricant - 200 g - Pruning wounds & Grafts
The perfect patch for all your trees and shrubs after pruning!
Product information "Protecta Phytopast C Natura Lubricant - 200 g - Pruning wounds & Grafts"
- Natural flexible paste
- Enhances wound healing
- Stays tear-free for weeks
- Protects cuts and grafts
Have you just trimmed your trees or are you grafting? Don't let your trees "bleed" but take care of them immediately with Protecta Phytopast C Natura! This ready-to-use, natural paste acts as a protective plaster for plant wounds. 🌳 Apply it to the pruning wound, and a nice, thick scar border forms at lightning speed, facilitating optimal recovery.
- Tear-free recovery: The paste remains wonderfully supple and does not crack even after several weeks, keeping the wound perfectly sealed.
- Natural ingredients: Gentle on the tree and completely safe to use. 🍃
- Protection: Helps seal the wound against unwanted entry of fungal spores.
Ideal for both accidental wounds and after vigorous pruning. Lubricate the wound immediately after pruning with a spatula for best results. Does the tree suffer from bark burn? Then clean the wound well first. This will keep the orchard in core health and ready for a new growing season! 🍎
Use: Apply with a spatula to the parts to be protected and the surrounding bark immediately after pruning or grafting. For application by brush: keep pot at 30-40°C for several hours. To treat bark burn, first carefully clean the wound and remove dead parts. Wash out brush with hot water or turpentine.
Product specifications
| Animal-friendly: | N/A |
|---|---|
| Classification garden: | Disease control and prevention |
| Composition: | Pine resin and oil |
| Content in grams: | 200 |
| Control and protection of...: | Fungi, Diseases |
| Effect: | Contact |
| Large volume: | N/A |
| Period of application: | April, Augustus, December, February, January, July, June, March, May, November, October, September |
| Product group: | Root and trunk protection, Ready-made product |
| Recommended dosage: | Up to 2 mm thick per pruning wound |
| Substance: | Paste and gels |
| Treatment: | Preventing (preventive) |
| Type of problem: | Wound sealant, Branch and blossom death |
| Usage location: | Vegetable garden, Ornamental Garden |
| Certified organic: | No |
| Content in KG: | 0,2 |
| EAN: | 5425005396494 |
| Weight: | 0.25 kg |
| Contents: | 200 g |
| Package dimensions: | 6.6L x 6.6W x 8.6H cm |
Good to know
| Signal word: | Unknown |
|---|---|
| Warnings (H phrases): |
|
| Precautions (P phrases): |
|
Reviews
Login