BSI Alkanity Up 5kg (soluble powder)
Product information "BSI Alkanity Up 5kg (soluble powder)"
- Counteracts pH fluctuations
- Fast-dissolving powder
- Leaves no residue
This quick dissolving powder leaves no residues in the pool & combats pH fluctuations.
The ideal alkalinity of your spa or pool water is between 80 and 150 ppm. If the alkalinity of the water is below 80 ppm you need to increase the alkalinity with Alkalinity Up.
Doseper 1m³:
- To increase alkalinity by 10 ppm: 14g per 1m³
- To decrease alkalinity by 10 ppm: 2g pH down powder per 1m³
About BSI:
BSI is a major player in the field of care and pesticides in numerous fields such as: insect and disease control, animal defense, fertilization, pet-care, pond and pool.
Product specifications
| Content in grams: | 5000 |
|---|---|
| Product group: | Spa accessories and maintenance, Pool maintenance |
| Section: | Swimming pools, Spas |
| Substance: | Powders |
| Content in KG: | 5 |
| EAN: | 5425001716432 |
| Weight: | 5.27 kg |
| Contents: | 5 kg |
| Package dimensions: | 24L x 20.6W x 24H cm |
Good to know
| Signal word: | Not applicable |
|---|
Reviews
Login
5 reviews
6 May 2026 16:12
Goed
Gewoon een goed product. Wel veel van nodig maar dat is niet anders bij andere producenten.
6 May 2026 16:12
Goed
Gewoon een goed product. Wel veel van nodig maar dat is niet anders bij andere producenten.
4 July 2025 12:23
Uitstekend
Très content
Bonne qualité
4 June 2025 09:07
Goed
nog niet gebruikt
5 May 2025 16:24
Uitstekend
Prijs kwaliteit top