Compo Barrier insect biosect spray - 1L
1L spray against insects on natural basis
Product information "Compo Barrier insect biosect spray - 1L"
- Against flying and crawling insects
- Long acting with shock effect
- Does not stain
- Ready to use
Join the COMPO competition and win magnificent prices!
Valid from 01/03/2026 to 30/06/2026.
Click here for more information!
COMPO Barrier Insect Biosect Spray quickly and long-lastingly combats all crawling insects (such as ants, beetles, woodlice, silverfish, fleas, crickets, cockroaches...) and flying insects (such as flies, wasps, mosquitoes, moths, moth flies...) in living, working and accommodation areas.
The product creates a shock effect on insects as soon as they come into contact with it.
Moreover, it does not cause stains.
Biosect Spray is an insecticide based on permethrin, a poison that causes a shock effect when an insect comes into contact with it.
Apply by aiming directly at the insect or in places and corners where insects are present: cracks, skirting boards, door bottoms, under sinks, garbage cans, patios, bed bases.
Do not spray on surfaces intended to come into contact with foodstuffs. Do not spray on people, plants or animals.
Spraying on mattresses is not recommended as the product may come into contact with the user which is not hygienic, but bed bases can be treated without any problem
Approval Belgium: 7507BComposition: Permethrin: 2%
About Compo
At COMPO you will find everything you need for beautiful and healthy plants without much effort. From potting soil, ground covers and fertilizers to lawn seeds and effective pesticides - always with a focus on organic solutions.

Protect the environment and public health
Use plant protection products and biocides safely. Before use, read the label and product information.
Click here to learn more about recommendations for thoughtful control.
Product specifications
| Approval number Belgium: | 7507B |
|---|---|
| Classification garden: | Insects & birds, Pest control |
| Composition: | Permethrin 2% |
| Contents in L: | 1 |
| Contents in ML: | 1000 |
| Control and protection of...: | Crawling insects, Flying insects, Chewing and sucking insects |
| Effect: | Contact |
| Period of application: | April, Augustus, December, February, January, July, June, March, May, November, October, September |
| Product group: | Sprays and aerosols, Ready-made product |
| Recommended dosage: | 50-100ml per m² |
| Substance: | Liquid |
| Type of problem: | Cockroaches, Beetles, Ants, Moths, Mosquitoes, Woodlice, Flies, Fleas, Wasps, Silverfish |
| Usage location: | Outside |
| Certified organic: | Yes |
| EAN: | 5411196025008 |
| Weight: | 1.1 kg |
| Contents: | 1 l |
| Package dimensions: | 9L x 8.5W x 26H cm |
Good to know
| Signal word: | Unknown |
|---|
Reviews
Login