Somers Mixture Raw Chard Mesclun - Seedfast pick lettuce - sliced lettuce
Somers
Art. nr. 201728964
Product information "Somers Mixture Raw Chard Mesclun - Seedfast pick lettuce - sliced lettuce"
The mixture consists of fine endive, sugery, catalogna, verona, romaine lettuce , blond and red cut lettuce, arugula selvatica.
Is very decorative thanks to the variegated nature of the leaves.
About Somers:
Somers looks for the best seeds at the best price for everyone; from novice gardeners to a gardener who pays attention to ecological impact and biodiversity.
Is very decorative thanks to the variegated nature of the leaves.
About Somers:
Somers looks for the best seeds at the best price for everyone; from novice gardeners to a gardener who pays attention to ecological impact and biodiversity.
Product specifications
| Crop type: | Crop lettuce - leaf lettuce |
|---|---|
| Full grown plant height: | 20 cm |
| Harvest time: | April |
| Indication feral: | No |
| Indication insect attracting: | No |
| Indoor sowing period: | February |
| Manufacturer code: | 02893 |
| Plant group: | Lettuce varieties |
| Planting depth: | 3 cm |
| Plant life: | Annual |
| Section: | Vegetables |
| Seeding period: | March |
| Sowing period outdoors: | March |
| Type of seed: | Seed stable |
| Certified organic: | No |
| EAN: | 5410923008055 |
| Manufacturer Code: | 2893 |
| Weight: | 0.08 kg |
| Contents: | 0.005 g |
| Package dimensions: | 7.5L x 0.5W x 15H cm |
Reviews
Login
No reviews found. Share your insights with others.