Baltus 'Scilla Hispanica' spring flowering bulbs - For bees and butterflies - 15 bulbs
Voor bijen en vlinders
baltus
Art. nr. 201706427
Product information "Baltus 'Scilla Hispanica' spring flowering bulbs - For bees and butterflies - 15 bulbs"
This is the very beautiful white variety of Hyacinthoides hispanica. The white Spanish hyacinth is a sturdy and easily pole-forming bulbous plant and is suitable for naturalizing under trees or in the grass
About BaltusBaltus Flower Bulbs is synonymous with high-quality flower bulbs that can enhance the beauty in your garden or flower bed. With a passion for quality and beauty, Baltus offers a wide range of packaged flower bulbs of the best quality. The flower bulbs are carefully selected and grown so that you can enjoy the most beautiful flowers. Baltus is the most complete flower bulb wholesaler in Europe and delivers the best quality packaged flower bulbs.
.👉 Want to know much more about flower bulbs or get extra inspiration? Then be sure to read our flower bulb guide 🌷
About BaltusBaltus Flower Bulbs is synonymous with high-quality flower bulbs that can enhance the beauty in your garden or flower bed. With a passion for quality and beauty, Baltus offers a wide range of packaged flower bulbs of the best quality. The flower bulbs are carefully selected and grown so that you can enjoy the most beautiful flowers. Baltus is the most complete flower bulb wholesaler in Europe and delivers the best quality packaged flower bulbs.
Product specifications
| Bloom color: | White |
|---|---|
| Flowering period: | April, May |
| Full grown plant height: | 25 cm |
| Manufacturer code: | 303320 |
| Plant group: | Bulbs |
| Planting depth: | 10 cm |
| Plant life: | Perennial |
| Section: | Flowers |
| Seeding period: | August, September, October, November, December |
| EAN: | 8719214057381 |
| Weight: | 0.12 kg |
| Contents: | 15 pc |
| Package dimensions: | 16L x 10W x 20H cm |
Reviews
Login
No reviews found. Share your insights with others.