DCM fertilizer for vegetables & herbs - 750 g - organic
DCM
Art. nr. 201697726
Product information "DCM fertilizer for vegetables & herbs - 750 g - organic"
- Dose: 0.4 -1.2 kg/10 m²
- 100 % organic fertilizer
- Ideal for organic garden
DCM turns 50 this year and that has to be celebrated! Take advantage of lots of actions and promotions!
Until 15/11/26 you can win one of 50 prizes every month
Read more information HERE or upload your invoice immediately on the DCM website
This organic fertilizer contains all the nutritional elements for good growth and flowering. With extra potassium for strong plants and thick fruits. Applicable in the organic garden.
Composition: Compound organic fertilizer NPK 6-3-12 with bacteria mixed in
Product specifications
| Application: | Strawberries and berries, Grapes and berries, Herbs, Tomatoes, Fruiting vegetables |
|---|---|
| Composition: | NPK 6-3-12 |
| Form: | Mini pellet |
| Nitrogen value (N): | 6 |
| Origin: | Organic |
| Phosphate value (P): | 3 |
| Potassium value (K): | 12 |
| Product group: | Vegetable and fruit fertilizers |
| Recommended dosage: | 0.4 - 1.2 kg/10m² |
| Section: | Gardening |
| Suitable for garden section: | Kitchen garden |
| Yield in m² per pack: | 10 |
| Certified organic: | Yes |
| Content in KG: | 0,75 |
| EAN: | 5413448023558 |
| Weight: | 0.77 kg |
| Contents: | 0.75 kg |
| Package dimensions: | 19.5L x 5.5W x 28H cm |
Reviews
Login
No reviews found. Share your insights with others.