Baltus 'Tulipa Negrita Parrot' spring flowering bulbs - Parakeet - 10 bulbs
baltus
Art. nr. 201677563
Product information "Baltus 'Tulipa Negrita Parrot' spring flowering bulbs - Parakeet - 10 bulbs"
The Tulipa Negrita Parrot Parrot per 10 is a beautiful set of parrot tulips with deep purple and green flowers. With their unique and wavy petals, these tulips add a touch of exotic elegance and color to your garden, making it an enchanting choice for garden lovers
About BaltusBaltus Flower Bulbs is synonymous with high-quality flower bulbs that can enrich the beauty in your garden or flower bed. With a passion for quality and beauty, Baltus offers a wide range of packaged flower bulbs of the best quality. The flower bulbs are carefully selected and grown so that you can enjoy the most beautiful flowers. Baltus is the most complete flower bulb wholesaler in Europe and delivers the best quality packaged flower bulbs.
.👉 Want to know much more about flower bulbs or get additional inspiration? Then be sure to read our flower bulb guide 🌷
About BaltusBaltus Flower Bulbs is synonymous with high-quality flower bulbs that can enrich the beauty in your garden or flower bed. With a passion for quality and beauty, Baltus offers a wide range of packaged flower bulbs of the best quality. The flower bulbs are carefully selected and grown so that you can enjoy the most beautiful flowers. Baltus is the most complete flower bulb wholesaler in Europe and delivers the best quality packaged flower bulbs.
Product specifications
| Bloom color: | Purple |
|---|---|
| Flowering period: | March, April, May |
| Full grown plant height: | 50 cm |
| Latin plant family: | Tulipa |
| Manufacturer code: | 301895 |
| Plant group: | Bulbs, Tulip |
| Planting depth: | 10 cm |
| Plant life: | Perennial |
| Section: | Flowers |
| Seeding period: | September, October, November, December |
| EAN: | 8719214050702 |
| Weight: | 0.3 kg |
| Contents: | 10 pc |
| Package dimensions: | 16L x 10W x 20H cm |
Reviews
Login
No reviews found. Share your insights with others.